Dlaczego pracownicy odchodzą?

2016-03-12 19:45

Zmiany w kadrach pracowniczych są wielkim kłopotem dla każdej firmy. Koszt zastąpienia pracownika jest nieraz bardzo duży, potrzeba na to dodatkowego czasu. Problemem będzie konieczność przeszkolenia nowego pracownika. Dobrym pomysłem jest wobec tego zachowanie stałej kadry.

Jednym ze sposobów na zatrzymanie zatrudnionego jest poznanie powodów, dla jakich rezygnują oni z pracy w pierwszej kolejności. Jakie są najczęstsze względy ich rezygnacji z pracy? Oto krótki przewodnik prezentujący najczęstsze motywy.

1. Profesjonaliści twierdzą, iż pracownicy w zasadzie nie rezygnują z pracy, oni opuszczają swoich kierowników. Gdy przełożony wie jak doskonale dogadywać się ze swoimi ludźmi i traktuje ich rewelacyjnie, także jako zwierzchnik i człowiek, wówczas pracownicy zostaną nawet w nienajlepszej pracy.

2. Reorganizacja winna odbywać się tylko wtenczas, kiedy istnieje realna potrzeba. Jeżeli firma robii ją co rok albo co sześć miesięcy, pracownicy mogą być naprawdę sfrustrowani i mogą stwierdzić, że jest to powód do opuszczenia miejsca pracy. Reorganizacja oznacza dla pracowników dużo zamieszania.

3. Firmy powinny posiadać jakąś postać rywalizacji pośród swoich pracowników, lecz to wszystko powinno być uczynione w sposób przyjazny. Jeżeli pozostanie to wykonane błędnie będąc zarzewiem stresu wśród pracowników może to być czynnik do odejścia.

4. Pracownicy muszą czuć wsparcie firmy, wówczas rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie będzie miało miejsca.

5. Winna być równowaga miedzy pracą a życiem zatrudnionego. Kiedy zaledwie poczują się jak niewolnicy to zaczną poszukiwać sposobu by odejść z firmy.

6. Kiedy zatrudniony zostanie zatrudniony ma pewne oczekiwania w oparciu o to, co przyrzeczono mu w procesie rekrutacji. Jeżeli te oczekiwania nie zostaną zrealizowane to poczuje się oszukany i będzie myśleć o pracy u kogoś innego.

To jedynie parę czynników, dla jakich pracownicy opuszczają miejsce zatrudnienia.